Třída Motýlků

Monika Kohoutková
  • Šárka Fišerová - ředitelka školy

• Třídu navštěvují děti, které v průběhu školního roku dovrší 4 - 5 let
    Co by měly děti v tomto věku umět, co by mělo dítě zdvládnout.pdf

Tuto třídu navštěvuje 26 děti, ve věku od 4 do 5 let.

Všechny děti přechází ze třídy Kuřátek.
      Děti mají již zažitý pravidelný režim, toto poskytuje více možností věnovat se činnostem, které dětí obohacují a přispívají tak k jejich rozvoji – manuální, rozumové, výtvarné činnosti, pracovní činnosti (stříhání s nůžkami).

V této třídě jsou již kladeny vyšší nároky na děti týkající se sebeobsluhy – ke konci školního roku děti zvládají zapnutí bundy, uvázání uzlíku na botě, od poloviny školního roku se učí postupně jíst příborem. Vzhledem k větší fyzické zdatnosti se mohou děti účastnit delší vycházky (výletu), učí se nejen poznávat okolí, ale zároveň se postarat o své osobní věci (batůžek, pití, svačina). Řízené i neřízené činnosti jsou střídány. Dostatek spontánních činností mají děti v průběhu dopoledních her, řízené činnosti slouží především k pohybovým aktivitám, společnému povídání - aktivity probíhají již ve skupinkách, vzhledem k překrývání učitelek, tak aby se děti postupně seznamovaly s různými formami spolupráce, učily se poznávat druhé, jejich potřeby, zájmy a komunikovat. Uplatňují se především metody krátkých rozhovorů, vyprávění, dramatizační hry, manipulační hry, počátky experimentování, nadále klademe důraz na názorné pomůcky.

Ve třídě probíhá 1x týdne v odpoledních hodinách výuka angličtiny s lektorkou, formou písní, říkadel a didaktických her. Děti zde mají možnost navštěvovat saunu, keramiku a od dubna tenisovou školičku. Třída má zpracován svůj TVP pro danou věkovou skupinou.

Třída Motýlků je prostorná, laděna do zelené barvy. Každá část třídy je využita, aby maximálně sloužila potřebám dětí.
Stolečky dětem slouží nejen ke stolování, ale i k malování, tvořivým činnostem dětí a společenským hrám. V koutku pro konstruktivní tvoření děti najdu rozmanité stavebnice - Lego, Chevu, Sevu, magnecké stavebnice, stavebnice pro dopravní hry.
Ve druhé třídě - herně, je koutek s kuchyňkou, kočárky a panenky, ohraničený paravánem s obchodem a malým divadlem. Součástí koutku je velký dřevěný domek s různými místnostmi pro námětovou hru s malými panenkami.
Herna se také využívá na cvičení, taneční a pohybovou výchovu, na hry a dramatizaci dětí. Velkým přínosem je piáno, které je plně využíváno při hudebních činnostech dětí.