Třída Kuřátek

Mgr. Marta Lučanová
    školní asistent - Lucie Štěpánková
  • Třídu navštěvují děti, které v průběhu školního roku dovrší 3 - 4 roky
    Co by mělo v tomto věku dítě umět co by mělo dítě zvládnout.pdf

Tuto třídu navštěvuje 26 dětí ve věku od 3 do 4 let, které si na pobyt v MŠ zvykají.

Zpočátku školního roku probíhá v této třídě postupná adaptace všech dětí na nové prostředí, děti se seznamují s pravidly bezpečnosti, s pravidly třídy, s ostatními dětmi a zvykají si na dospělé. V září jsou dopoledne přítomny obě učitelky a paní uklízečka, a to z toho důvodu, aby bylo možno se individuálně věnovat všem příchozím dětem. Rodičům doporučujeme, aby si zajistili v počátku docházky dítěte dostatek času pro postupné zvykání dítěte, zpravidla po jedné hodině denně; důležitým překlenovacím úsekem bývá odchod na pobyt venku.
      V dalším období (po úspěšné adaptaci) se děti postupně seznamují s hračkami, jejich využitím i jejich úklidem, seznamují se se svojí značkou a tím i s místem svých osobních věcí. Dále se zaměřujeme na to, aby děti zvládaly základní sebeobsluhu, užívání WC, při těchto činnostem je nám nápomocna paní uklízečka, stejně tak jako při stravování. Dbáme na to, aby se dítě samo dokázalo najíst, učíme ho správně držet lžíci, pomáháme při dokrmování. Děti se postupně seznamují se společenskými návyky – pozdravit, poděkovat, požádat, pokud potřebuje pomoci, při stravování poznáváme i návyky děti, děti nenutíme do jídla. Abychom lépe děti poznali, rodiče vyplňují pro učitelky vstupní dotazník, který se týká samotného dítěte, jeho zvyků, předností či výjimek.

První rok ve školce je nejen postupným seznamováním s chodem školy a pravidelným režimem, pro někoho také prvním setkáním s jinou dospělou osobou a větším množstvím dětí. Uplatňujeme spíše individuální formy práce, spontánní činnosti s ohledem na nízký věk dětí, řízené činnosti se uskutečňují především při získávání základních návyků, při seznamování s pravidelností v režimu dne. Skupinové činnosti probíhají zatím velmizřídka, především v řízené činnosti. Využíváme především metody vyprávění, dramatizace, názorné pomůcky a ukázky, tancování a cvičení při písničkách.

Děti zde mají možnost navštěvovat od ledna saunu. Třída má zpracován svůj TVP pro danou věkovou skupinou s přihlédnutím na adaptaci a hygienické, společenské a sebeobslužné návyky.

Třída Kuřátek včetně hraček je přizpůsobena pro děti nejmladšího předškolního věku. Třída je prostorná, laděna do červené barvy.
V přední části třídy jsou stolečky, které slouží ke stolování, malování a k tvořivým činnostem dětí. Koutek pro konstruktivní tvoření láká děti k rozmanitým hrám se stavebnicemi a stavbám z kostek.
Druhá část třídy - herna, je dostatečně prostorná pro hry v prostoru. Herna se využívá na cvičení, taneční a pohybovou výchovu, na hry a dramatizaci dětí. Velkým přínosem je piáno, které je plně využíváno při hudebních činnostech - pro poslech písní a tanec dětí.
V oblibě je také hrací koutek s kuchyňkou a koutek pro panenky a kočárky ohraničený paravánem.